despre diabet

Diabetul zaharat

Postata de damiananita cu 10 ani in urma.

va rog sa imi raspunda si mie cineva la gandurile mele care ma aperie atata de tare....dk am fost gasita k glicemia 400 inseamna k va trebui sa continui toata viata k insulina?va multumesc mult

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Da, este foarte probabil sa continuati cu insulina tot restul vietii. Depinde foarte mult de necesarul de insulina ; daca dozele necesare sunt mici , exista posibilitatea trecerii pe tratament cu pastile. Medicul curant va decide schema de tratament ( si in functie de afectiunile asociate).

bogdaneko

acum 10 ani

buna, eu am avut la inceput 350 si fac insulina o data pe zi numai vara (2 ori doar dak mananc cv foarte dulce). Iar iarna neaparat 4 ori pe zici dar dozele sunt mici. Acum depinde de fiecare organism in parte iar insulina este importanta.