de ce variaza glicemia?

Diabetul zaharat

Postata de ely0095 cu 12 ani in urma.

am o bunica de 85 de ani,cu diabet de 10 ani,in ultimele 5 zile a inceut sa aiba glicemia diferita,seara 261,iar dimineata ajunge la 40,e foarte agitata si obosita .medicul la care am fost a zis ca dca scade asa mult pot sa ii dau putin zahar si isi revine.ce pot sa fac ,ca imi e frica de variatiile astea asa de diferite?

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul bunicii d-vs probabil este vorba de o dozare defectuoasă a tratamentului combinată probabil şi cu un regim alimentar defectuos

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Orice bolnav de diabet este in evidenta si ratamentul unui cabinet de specialitate. Medicul respectiv poate interpreta simptomele ce apar tinand sema atat de dozele de madicamente cat si de dieta prescrisa si poate prescrie orice modificari sau va poate da anumite sfaturi.Dealtfel D-sa este cel care va elibereaza periodic reteta pentru medicamentele specifice.