daibet

Diabetul zaharat

Postata de danaprv cu 14 ani in urma.

ce pot face?
iau amaryl 1 dimineata si 10 unitati levemir.nu-mi scad glicemiile.sunt foarte mari-350

Raspunsuri (6)

Specialist diabet

acum 14 ani

Nu detin informatiile necesare pentru a va modifica tratamentul, dar in mod evident trebuie ajustat sub indrumerea medicului diabetolog care va trateaza. Deasemenea trebuie reconsiderata terapia nutritionala.

kiki

acum 14 ani

nu mai consuma deloc piine paste gris orez si fructe eu am avut succes bafta

erwin

acum 14 ani

mai oameni buni,nu va mai stresati cu DIABETUL accesta,poti sa MANANCI ORICE,dar MISCARE MULTA,paine,paste,orez,ciocolata,inghetata,TOT CE EXISTA PE ACCEST pamant,dar.......CUMPATAT,si eu am DIABET si fac insulina de 3 ori pe zi,dar trebuie multa miscare si o DIETA ECHILIBRATA, atat cere boala acceasta.

danaprv

acum 14 ani

da-mi un meniu. cam ce mananci?

dan

acum 14 ani

Sunt de perfect acord cu sfaturile celorlalți, dar nu stiu ce ți-a spus medicul diabetolog. De ce nu-ți schimbă medicamentația? Poate că dintrun motiv foarte clar: interesul material în funcție de convențiile pe care le are cu distribuitorii de medicamente.
Exemplul meu este unul foarte clar în acest sens: când mi-am descoperit diabetul, acum vreo 6 ani, mi-a prescris un antidiabetic oral(n-am să-i dau denumirea) cu care mențineam o glicemie nesperat de bună.
După circa doi ani mi l-a schimbat pe motiv că mi-am reglat glicemia și medicamentul respectiv ar fi pentru oameni în vârstă!?!
Concret, de unde aveam o glicemie constantă de 105 până la maxim 120, acum nu mai scade sub 160, cu noile medicamente, pentru tineri, căci eu am „doar” 56 de ani!
O concluzie pe care am tras-o este că bolnavii cronici reprezintă doar niște statistici pentru medici.

florina

acum 12 ani

Mancatul in diabet trebuie sa fie exact ca si al omului sanatos . Toate cu masura .