daca am sigur diabet

Diabetul zaharat

Postata de liviu o cu 10 ani in urma.

am 45 de ani si am facut de curand analizele sangelui si am glicemia 121 si hemoglobina glicozilata 7,79 % .Va rog sa-mi spuneti daca ma pot declara diabetic si daca ma pot vindeca numai cu regim strict alimentar fara medicamente.astept cu nerabdare un raspuns.va multumesc din suflet.

Raspunsuri (1)

amvion9

acum 10 ani

... nu se da un diagnostic doar daca suflii in fiola ! ... cred ca este o alarma falsa sint niste valori putin mai mari decit normale dar este prea devreme de o decizie.
... analizele se fac pe o durata de citeva luni pentru a putea pune un diagnostic.
... trebuie ca analiza singelui sa fie luata dupa un post de cel putin 8 ore (stomacul gol - nemincat )
... valorile normale 80 - 110 mg/l ...(zahar in 1l de singe) inainte de masa iar dupa doua ore nu este indicat sa depaseasca 120-150 mg/l ... daca valorile sint mai mari si se manifesta pe o perioada de citeva luni este indicat sa vizitati un doctor de specialitate !