Cum se trateaza ciroza hepatica?

Diabetul zaharat

Postata de alexandramuntean cu 11 ani in urma.

Buna ziua! Ma numesc Alexandra si as avea intrebari referitoare la starea de sanatate a tatalui meu. Sufera de ciroza hepatica de 10 ani, iar in urma cu 3 ani a descperit si diabet zaharat (nu stiu ce tip).Mentionez faptul ca nu a urmat tratamentul pentru ciroza strict, adica a continuat sa fumeze si sa consume alcool, si nu a respectat nici tratamentul pt diabet.In urma cu 2 ani a suferit si o operatie de colecistectomie. A slabit foarte tare in ultimii 2 ani. Acum 2 zile l-am internat la urgenta pentru ca se simtea foarte rau.brusc dupa 2 ore de la internare, dupa ce i-a administrat 2 flacoane de glucoza, el se simte mult mai bine,dar arata in continuare fizic foarte rau. Va rog frumos ajutati-ma, sunt disperata. Mi-e f teama k e o stare de bine falsa. va rog mult sa ma ajutati! multumesc frumos

Raspunsuri (9)

eva40

acum 11 ani

Draga Alexandra.deocamdata ai incredere in specialistii din spital.Nu ai de ales.Tatal tau a stiut ce face,totus nu a renuntat la vicii.Ce poti sa faci?
Sa te rogi si Bunul Dumnezeu va decide cum este cel mai bine pt el.Daca vrea sa se faca bine si nu e prea tarziu,trebuie sa aiba un mod de viata sanatos.In primul rand.Te rog sa ma tii la curent cu sanatatea lui
aici ma gasesti
www.***.ro
Farcas Eva
Terapeut naturist
Specialist medicina quantica
***@yahoo.com

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Ciroza hepatica repezinta un grad inaintat de afectare hepatica in care celulele normale ( hepatocitele) sunt fibrozate- nu mai functioneaza normal. Nu exista vindecare ( cu exceptia transplantului hepatic) iar tratamentul este de sustinere si de preventie a complicatiilor care pot fi fatale. De asemenea, riscul de transformare canceroasa este ridicat. Este important sa respecte regimul igieno-dietetic si tratamentul prescris, cu evaluari periodice si ajustarea periodica a tratamentului.Mentionez ca
"topirea"maselor musculare face parte din tabloul clinic al cirozei.
Multa sanatate!

alexandramuntean

acum 11 ani

Va multumesc mult de tot pt sfaturi. Astazi am aflat rezultatele si din cate mi-au explicat medicii, au zis ca se poate trai cu ce are el, doar in masura in care respecta tratamentul si regimul alimentar. Oricum va multumesc mult pt raspuns.

pamelus

acum 7 ani

buna,va rog frumos din suflet sa ma ajutati cu un sfat am o problema foarte mare locuiesc de 5 ani in Germania,lucrez aici ca asistenta medicala si m-am dus sa imi fac analizele de angajare si mi-au descoperit acest virus Hepatita B,eu nu am avut niciodata probleme in viata mea iar medicii din Germania mi-au spus ca o am de mica si 80 la suta e cronica partiala vindecata,eu nu am luat in viata mea nici un tratament in Romania si aici nu am primit nici un medicament din Germania nu am nici un simptom si acum vreau sa plec urgent in Romania sa imi repete analizele,mie frica sa nu imi pierd locul de munca sa nu pot lucra cu aceasta boala ,eu cred ca totusi este o greseala......doresc un sfat si o indrumare.Dumnezeu sa va dea sanatate.va multumesc!

Roxana

acum 11 ani

Buna, as vrea sa va zic ca tatal meu se imbaloneaza si face presiune in stomac si in timpu asta trebuie sa iasa afara nu face treaba mare iese doar in timpu presiuni iese sange...Nu stim ce sa facem ca nui gaseste nimic am mers la medic ia luat analize la treaba mare la sange si spune ca nu are nimic iel de trei ori pe saptamana i iese sange da mult..Si daca ati putea sa ne ziceti si noua ce putem face in cazul asta multumim!

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa consultati un medic chirurg in vederea examinarii si a efectuarii unei colonoscopii.

ALINA

acum 10 ani

Cu ce se trateaza ciroza hepatica?

Pia

acum 8 ani

Ciroza se poate trata cu noul tratament aparut si anume generic al lui Harvoni care in India si Bangladesh deja s-a dat si are rata de vindecare 100%. Mama are ciroza si am fost nevoita sa il cumpar pentru ca avea dureri groaznice. Putem vorbi pe email daca doriti.
[email protected]

pamelus

acum 7 ani

buna,va rog frumos din suflet sa ma ajutati cu un sfat am o problema foarte mare locuiesc de 5 ani in Germania,lucrez aici ca asistenta medicala si m-am dus sa imi fac analizele de angajare si mi-au descoperit acest virus Hepatita B,eu nu am avut niciodata probleme in viata mea iar medicii din Germania mi-au spus ca o am de mica si 80 la suta e cronica partiala vindecata,eu nu am luat in viata mea nici un tratament in Romania si aici nu am primit nici un medicament din Germania nu am nici un simptom si acum vreau sa plec urgent in Romania sa imi repete analizele,mie frica sa nu imi pierd locul de munca sa nu pot lucra cu aceasta boala ,eu cred ca totusi este o greseala......doresc un sfat si o indrumare.Dumnezeu sa va dea sanatate.va multumesc!