criza

Diabetul zaharat

Postata de serena23 cu 12 ani in urma.

Buna seara!
Cineva din familie a avut o problema:
A avut o stare p***a,frisoane(tremuraturi asa de grave incat nu putea tine o furculita in mana, si senzatie de frig foarte mare), albire la fata si invinetire a mainilor si buzelor. Are diabet zaharat, insa nu prea a tinut regim, desi pastile lua. A avut si un accident cerebral acum cativa ani.
Care poate fi cauza?
Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (3)

eva40

acum 12 ani

Lipsa dietei si a unui mod de viata cat se poate de sanatos este un real pericol pentru cei bolnavi de diabet.Ar trebui sa stiu mai multe amanunte despre cel in cauza.Te rog sa-mi scrii la
***@yahoo.com

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

O persoana diagnosticata cu diabet zaharat trebuie sa-si monitorizeze in mod regulat glicemia, de recomandat sa detina un asemenea aparat. Foarte probabil sa fie vorba de hipoglicemie, mai ales daca situatia s-a remediat dupa masa.
Este indicat sa consulte medicul specialist pentru investigatii suplimentare.

Iaru minerva

acum 7 ani

Sotul are glucemia 369,descoperita de aproape o luna.In urma medicamentelor se simte ametit si cu frisoane.Ce este de facut?Va multumesc