cosmin

Diabetul zaharat

Postata de gymmy178 cu 13 ani in urma.

buna ma numesc cosmin am 28 de ani si am diabet tip 1 insulinodependent de 10 ani si as vrea sa stiu daca se transmite diabetul la copil

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Diabetul poate avea o componenta ereditara, dar nu este absolut obligatoriu ca descendentii dvs sa mosteneasca afectiunea, chiar daca exista sanse (ca la multe alte afectiuni de altfel, incluzand cele metabolice, oftalmologice, cardiace etc). Va trebui insa sa aveti grija la alimentatia lor, la stilul lor de viata (sa nu fie supraponderali, sa faca miscare) si sa le faceti analize inclusiv glicemie cel putin o data pe an.

Dr. Enculescu Dan-Anton

acum 13 ani

ai 6 sanse din 100 ca si copii tai sa aiba diabet deci eu zic ca merita sa incerci fara sa te mai gandesti la asta