circulatie periferica

Diabetul zaharat

Postata de dorudopp cu 10 ani in urma.

buna xiua
am diabet. oscilometria la glezna este zero si arterele de la genunchi in jos sunt infundate.
de cateva zile am dureri de la glezna in jos cand calc dar si cand stau.
DORESC SA STIU DACA UNDEVA IN ROMANIA SE POATE FACE UN TRATAMENT PENTRU CIRCULATIA PERIFERICA SAUDACA CINEVA STIE TRATAMENTE PTR. ASA CEVA.
MULTUMESC MULT
DORUA

Raspunsuri (7)

Dr. Catrinel Macovei

acum 10 ani

Buna ziua,
durerea de picior in diabet poate avea mai multe cauze, care de multe ori se asociaza: arteriopatia, neuropatia, un atac de guta, deformarea de picior cu durere la traumatisme foarte mici in diabetul vechi si complicat (piciorul Charcot), artroza concomitenta. Deoarece piciorul diabetic cu arteriopatie este la risc foarte mare de leziuni severe si amputatie, pentru durerea recent aparuta va recomand sa va vada un medic (de familie sau diabetolog, internist, cardiolog, chirurgie cardiovasculara) pentru a stabili gradul de urgenta.
Tratamentul pentru arteriopatie la diabetic este complex: controlul glicemiei, fara fumat, statine pentru LDL colesterol sub 70mg/dl, aspirina doza mica (75-100mg) sau clopidogrel, pentoxifilin, vesseldue perfuzabil 10-14 zile daca este posibil (intraspitalicesc) si pastile pe termen lung. Daca exista neuropatie se trateaza concomitent si aceasta. Schema se stabileste de catre medic. Un consult de chirurgie cardiovasculara poate stabili daca aveti indicatie de angiografie si interventie chirurgicala.

Dr. Catrinel Macovei

acum 10 ani

Buna ziua,
revin cu o completare, mai ales in cazurile severe, care nu pot fi operate, se poate face si tratament injectabil cu prostaglandine iloprost /alprostadil.

dorudopp

acum 10 ani

sarut mana
multumesc de raspuns.
problema mea este grava si sunt disperat.
circulatia kla nivelul picioarelor este la pamant. odcilometria la glezna este zero/
acum o saptamana a inceput sa ma doara piciorul, si-a schimbat culoarea si ma doare cand merg si cand ating.
m-am internat la cantacuzino la cardio si am inceput un tratament cu pentoxifilin perfuzabil, antibiotic urmeaza apoi sa incerc si vasarostan.
mi-au aparut si niste bubite in zona ischemica. nu stiu ce sa mai fac!
am auzit de revascularizari dar nu cred ca-i cazul
de asemenea de oxigenare iar ptr. rani de tinctura de propolis animala.
multumesc
doru dopp

Loredana

acum 10 ani

Buna ziua. Va recomand o consultatie de cardiologie sau de chirurgie cardiovasculara la Spitalul Monza din Bucuresti. Daca aveti trimitere de la medicul de familie consultatie este gratuita si medicii extraordinari. Tel 031 225 25 00. Multa sanatate

dorudopp

acum 10 ani

multumesc mult de tot
doru

cristi

acum 10 ani

dute la fundeni chirurgie cardiovasculara fati angiografie substanta de contrast sa vezi ce portiune este infundata si se poate pune un stent sau doar o desfunda ca la mine URGENT daca nu in 1 luna se inegreste degetul mare la varf si ai dureri insuportabile.

dorudopp

acum 10 ani

multumesc cristian
acum 5 zile am facut la fundeni angiografia si a doua zi angioplastia.
s-au desfundat cateva vase, sangele si-a dat drumul si spre talpa dar in continuare am dureri la degetul mic si deasupra labei piciorului.
urmeaza sa ma vada un chirurg cardio vascular. medicii extra de la fundeni mi-au spus sa astept cateva zile ptr. a vedea cum evoluez.
inca o data iti multumesc si iti doresc sanatate.
problema este ca eu am si diabet
cu bine,
doru