ce sa fie?

Diabetul zaharat

Postata de ofelya20 cu 10 ani in urma.

am o problema cu buzele,mi se usuca si imi crapa,mai ales cand ma enervez si mi se si invinetesc,,glicemia o am 130,are legatura uscarea buzelor cuglicemia?poate fi o alarma uscarea buzelor?va rog dati-mi o parere,nu pot ajunge la un medic ,va multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Catrinel Macovei

acum 10 ani

Buna ziua,
senzatia de sete, gura uscata si urinatul des apar in diabet cand glicemiile depasesc 180 mg/dl. Ar trebui sa controlati glicemiile si pe mancate, la 2 ore dupa o masa, sa nu aveti atunci valori mai mari, sau /si sa faceti hemoglobina glicozilata, care arata media glicemiilor pe ultimele 3 luni si va orienteaza daca sunteti mai aproape ca medie de 130 sau de 200.
Cauze posibile pentru buze uscate si crapate: deficite de vitamine, A,E, B-uri, C, de zinc, respirat pe gura in timpul somnului.