Cauza cresterii glicemiei

Diabetul zaharat

Postata de Rodica-Florica cu 13 ani in urma.

mama mea a fost diagnosticata acum 3 ani cu diabet de tip 2, cu aprpx 170 glicemie. Dupa regin si in continuare doar cu o alimentatie corespunzatoare s-a redus glicemia la 100- 115, nedepasind 120 unitati. Dar in urma cu trei saptamani a avut o crestere de tensiune 245/130, si i-a fost prescris un tratament cu urmatoarele medicamente:captopril , tertensif, aspenter, norvasc.In urma acestui tratament s-a seglat tensiunea, dar glicemia este mereu 150.,

Intrebarea mea este: poate exista o legatura intre vreunul din aceste medicamente si cresterea glicemiei?

Raspunsuri (3)

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Nicu

acum 13 ani

Norvascu se pare ca e vinovatul.Dar din ce inteleg eu glicemia nu creste in realitate doar glucometru considera norvascu drept zahar.Deci o crestere artificiala

Boca

acum 9 ani

Ce pot face??iau Sintrom si mi-au crescut de trei ori transaminazele,glicemia de la 80la 113in urma interventiei pa cord deschis mi-am dat peste cap aceste analize.Ce sa ma fac cu transaminazele??Mentionez ca mananc legume si fructe. De 5 saptamani INR mi- a fost bun 3, cel de saptamana aceasta este 4,97,. Va rog sa-mi spuneti cate sa fie cauza,iau3/4 Sintrom dimineata. Va multumesc mult.