care sunt riscurile in cazul unei glicemii mai mari de 300?

Diabetul zaharat

Postata de elena_clr cu 14 ani in urma.

Buna seara,

Am o intrebare legata de mama mea care a fost diagnosticata acum 3ani cu diabet in faza incipienta. Nu i s-a dat tratament medicamentos, insa i s-a specificat sa tina regim strict. In toti acesti 3 ani mama nu s-a mai prezentat la doctor si nici nu a tinut un regim strict asa cum i se spusese, insa weekend-ul trecut si-a cumparat un aparat de masurat glicemia. Ieri dimineata, la prima ora si-a masurat glicemia si avea o glicemie de 340 mg/dl. Care sunt riscurile si ce ar trebui sa faca?

Multumesc,
Clara Smarandache

Raspunsuri (4)

timea

acum 14 ani

buna,
si mama mea are diabet de 22 de ani si ii pe insulina.mama ta cu o glicemie asa de mare nu ar trebui sa se joace , trebuie sa mearga la medicul ei de la diabetologie.Riscurile sunt foarte mari poata sa-si piarda vederea sau sa i se amputeze piciorul astea sunt ex. daca nu merge la timp la medic.si nu ii bine sa se neglijeze ca poate sa ajunga la insulina.

maria neaga

acum 13 ani

sotul meu are o glicemie de 269 ,anul trecut avea 86.azi a facut-o,dar aseara a nmincat mici iar dimineata a baut o cafea iar la ora 13 a facut glicemia,toata saptamina a fost stresat in examene multumesc maria`

raluca

acum 13 ani

tatal meu a facut analize, a iesit cu glicemia 300, deeci sigur are diabet, poate cineva sa imi spuna de la ce se face diabet?

Mariana.Avrigeanu

acum un an

Socrul meu acum.internat in spital.glicemie 300.depistat acum 3ani.In urma unui atac de panica,l-a luat cu lesin la inima.Si nu mai avea aer.Vom vedea zilele astea ce va fi.Maine zice ca il intubeaza.sa vada trahea daca e infundata.atat.mai mult nu stim.