Cand avem ceritudine ca este Diabet ?

Diabetul zaharat

Postata de Constantin173 cu 13 ani in urma.

Acum aprox o luna rezultatul glicemiei mele era unul in limitele normale in jur la 90 iar acum este 128 dar mentionez ca am baut ieri de 2 ori cafea cu cate o lingurita de miere dimineata, dupa amiaza, iar dimineata urmatoare am facut testul glicemiei si a fost 128, mentionez ca sunt si putin cam supraponderal am 1,74 m si greutate 95 kg oare trebuie sa-mi fac griji ? Va rog sa ma sfatuiti, ce ar trebui sa fac ? Va multumesc !

Raspunsuri (5)

Mariana

acum 13 ani

Glicemia nu se face in orice conditii pentru ca nu este relevanta oricand. Dupa parerea mea dvs sunteti la limita si aveti sanse sa dezvoltati daca nu slabiti. Daca slabiti 15-20 kg, nu cred ca veti mai avea probleme de acest gen. Mama mea a fost in aceeasi situatie sau chiar mai grava si dupa ce a slabit, nu a mai avut nici o problema. Stiu ca nu este usor dar trebuie sa aveti vointa pentru ca altfel va riscati sanatatea.

Constantin173

acum 13 ani

Va multumesc mult pentru sfat ! Voi face tot posibilul sa dau jos kilogramele, realitatea este ca; cu o dimineata ininte de testul de glicemie am baut o cafea indulcita cu o lingurita de miere dupa aceea pe la pranz am mancat aproape o jumatate de franzela cu icre, pe la ora 16:00 am mancat cascaval pane cu cartofo prajiti, apoi din nou o ceasca de cafea indulcita cu miere. Pana dimineata cand am facut testul nu am mai mancat, dar, cred ca se justifica glicemia 128. Oricum trebuie sa-mi iau masurile de precautie. Multumesc din toata fiinta mea !

Mariana

acum 13 ani

In principiu nu conteaza ce ati mancat in ziua precedenta, ci incepand cu 12 ore inaintea recoltarii. Daca ati facut glicemia la 9 dimineata, conteaza ce ati mancat de pe la orele 21h-22h in seara dinainte. Ac***a in vedere ca din cate inteleg, seara tarziu nu ati mai mancat nimic, glicemia dvs marita nu se justifica decat int-ro foarte mica masura, poate, prin alimentatia dinainte. Aveti deci o glicemie la limita superioara (limita este 120) pe care o puteti cobori prin reducerea dulciurilor si prin eliminarea kilogramelor in plus.

Constantin173

acum 13 ani

Va multumesc mult pentru informatie am primit o gura de oxigen si incurajare pentru ca eram disperat, si cred ca poate chiar justificat deoarece eu am fost determinat sa-mi fac din nou un test pentru ca de ceva vreme mi-se usuca buzele si gura mai ales noaptea, medicul de familie totusi m-a trimis si la un ORL dar saptamana viitoare voi reusi sa-mi fac investigatiile.

georgiana

acum 11 ani

Buna ziua,sapatamana trecuta vreo 2 zile la rand mi-am luat glicemia si a aratat odata 140,iar a doua oara 115,mentionez ca am facut asta in cursul zilei,ci nu dimineata pe nemancate,mai mentionez si ca ma simt foarte slabita si chiar ametesc uneori,ar putea fi un diabet de care sa nu stiu?