caderea glicemiei

Diabetul zaharat

Postata de tudorita6 cu 14 ani in urma.

cum se manifesta caderea glicemiei la un diabetic tip2.ac***a si 2 accidente vasculare?

Raspunsuri (2)

iulia

acum 14 ani

Scaderea glicemiei la diabetici se manifesta prin ameteli, dureri de cap, sau, in cazurile cele mai grave, poate sa intre in coma.

luminita

acum 14 ani

Scaderea glicemiei sub valori normale poarta numelele de hipoglicemie. Se manifesta prin slabiciune, tremuraturi, transpiratie si poate duce in cazuri mai grave chiar la coma hipoglicemica.

Se intalneste in cazuri in care organismul este subalimentat, in cazul eforturilor fizice mari, pot insoti bolile de ficat, glande endocrine sau diabet asociat cu excesul de medicamente (insulina, etc.).