Bun Ziua

Diabetul zaharat

Postata de Ion53122224 cu 12 ani in urma.

Tatal meu a avut Hepatita B descoperita in 2005 ,a facut tratament cu Zefx acest tratament nu a dat roade si in 2009 a inceput tratamentul cu Interferon pana in 2010 ,iar acum a descoperit ca are Diabet Zaharat Tip 1 facand un control de rutina la hepatita gasind glicemia de 446 .Acum a inceput un tratament cu insulina Apridia (3 injectii pe zi) si una noaptea Lantus SoloStar glicemia si-o ia aproape zilnic (este intre 102 si 153) dar in schimb in anumite zile cand isi face dupa ce mananca dupa injectie ii scade la 61 .
In schimb ia scazut vederea,vede incetat ,a fost la oftamolog si ia dat 2 perechi de ochelari unu la distanta(+2) si unu de apropriere (+3,50).
Va multumesc Mult
Si astept un raspuns

Raspunsuri (1)

Gabriel Cismaru

acum 11 ani

Fetita mea face Lantus - dar il face seara . Din cate stiu , lantusul acopera cam 22 ore din 24 .Cred ca din aceasta cauza ar trebui sa fie facut seara . Pentru daca il faci la ora 22 , pana inta in actiune trece oora si dupa aceasta la iesirea din actiune (undeva pe la 19 ) se presupune ca esti acasa si deja ai facut estele pentru masa de seara . NU sti ce varsata are tatal dumneavostra ,dar presupun ca are peste 40 de ani , si totusi din cate spuneti se pare ca re diabet de mai mult timp pentur ca deja au inceput afectiunile date de diabet . Acest lucru ma duce cu ideea la faptul ca tatal dumneavoastra are diabet tip 2 cu tratament cu insulina. Difewrenta dintre DZ 1 si DZ estea ca in primul tip se spune ca pancreasul nu mai are posibilitate de a produce insulina, pe cand in cazul DZ pancreasul produce insulina dar celule nu il accepta ( aceasta fiind problema ). Va recomand sa urmariti acest fil si acest blog dedica diabetului http://myiulia.blogspot.ro/2012/12/cum-poti-da-diabetul-inapoi-in-30-de.html