Are diabet ,poate sa se vaccineze?URGENT......

Diabetul zaharat

Postata de magda79 cu 14 ani in urma.

Mama are diabet,nu e la insulina.Intrebarea mea este poate sa-si faca vaccinul contra varicelei?,mentionez ca acum 10 ani am avut eu iar ea nu a luat (pe atunci nu avea diabet)dar acum a facut fetele mele ,sora mea care zice mama ca a facut cand era mica o forma foarte urita.Ideea e ca mama nu a avut deloc varsat ,cum de nu a luat?poate sa se vaccineze?.

Raspunsuri (2)

Dr. Razvan C

acum 14 ani

Vaccinul este indicat pentru imunizarea activa fata de varicela a pacientilor susceptibili cu risc crescut si a contactilor lor sanatosi, susceptibili.
Pacienti cu boli cronice, cum sunt tulburarile metabolice si endocrine, bolile pulmonare cronice si cardiovasculare, mucoviscidoza si anomaliile neuromusculare pot de asemenea predispune la varicela severa, asadar in cazul acestor persoane este indicata vaccinarea.

vivi

acum 14 ani

nu stiu cum sa impart glucidele timp de o zi ce as putea sa maninc