Aparat glicemie

Diabetul zaharat

Postata de irinavlad cu 12 ani in urma.

Am fost diagnosticata recent cu diabet tip II.Eu sufar si de hipertensiune arteriala,iar acum a aparut si aceasta problema.Medicul imi cere sa imi monitorizez glicemia zilnic si sa imi fac un grafic cu valorile zilnice.Doresc un aparat de buna calitate si usor de folosit.Ce model de aparat imi recomandati?

Raspunsuri (12)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ar fi bine sa va fie explicat un regim alimentar de catre un nutritionist sau chiar medicul diabetolog in privinta cantitatilor de glucide, proteine si lipide de consumat zilnic. acesta va include o proportie redusa de glucide , intre 120 si 200g pe zi, functie de indicatia medicului, restrictia la glucide (fructe proaspete, lactate, fainoase-cartofi, orez, paste fainoase; paine, mamaliga, fasole) se va compensa cu alimente care nu contin glucide (carne, peste branzeturi, oua, grasimi, nuci, alune, zarzavaturi ). alimentele interzise sunt: dulciurile pe baza de zahar, bomboane, prajituri, zaharul, biscuiti, legume uscate, inghetata, berea, vinul dulce.
Glucometrele, necesare pentru monitorizarea glicemie, se gasesc in farmacii, optiunea este a dvs.

irinavlad

acum 12 ani

Va multumesc frumos pentru raspuns.

monicapop

acum 12 ani

Si eu am fost diagnosticata in urma cu doi ani cu diabet zaharat tip 1. La recomandarea medicului de familie , am cumparat din farmacie un glucometru modelul Healthy Line. Eu il folosesc dimineata si dupa doua ore din momentul in care am inceput sa servesc masa.Este un glucometru usor de folosit si vi-l recomand.

mateiiliescu

acum 12 ani

Am 42 de ani si am diabet zaharat insulinodependent depistat in urma cu 2 ani.La recomandarea medicului diabetolog am cumparat un glucometru Healthy Line din farmacie. Este un glucometru fiabil si usor de folosit. Fratele meu si el diabetic foloseste un glucometru Omron.Le-am folosit pe amandoua si sunt foarte bune. Le recomand .Multa sanatate

dorudopp

acum 12 ani

buna ziua.
de curand folosesc aparate tip-one touch. nu trebuie mult sange. pot fi usor folosite si bandeletele au acelasi pret cu celelalte si se gasesc peste tot. ptr. ca cine vrea sa monitorizeze ca lumea isi ia glicemia cam de trei ori pe zi. si sa ma sune domnul sa discutam.
doru-0744550066

dorudopp

acum 12 ani

buna. cantitatea de carbohidrati nu e bine sa fie sub 160. de 120 ch are nevoie numai creierul. sunati-ma sa discutam. in rest doar cu diabetologul dvs....dacaare chef si timp doru

Eva

acum 12 ani

Buna ,eu va recomand aparatul Accu-chek aktive,sunt aparate foarte performante si se gasesc si testere oriunde.In maxim 1 secunda veti afla rezultatul glicemiei.
Multa sanatate.

dorudopp

acum 12 ani

buna
o minciuna ca se da rezultatul intr-o secunda.
s-ar putea ca aparatele recomandate sa fie usor de folosit. eu va recomand aparatele la care gasiti cel mai usor bandelete si la care pretul bandeletelor este cel mai ieftin. deoarece in afara celor 100 de bucati primite gratis veti mai cunsuma bandelete.....asta dav a vreti o monitorizare buna.
acu check este bun dar bandeletele sunt cam scumpe. la farmacie puteti alege cel mai bine. si nu uitati de cantar. va recomand de asemenea sa cititi cartea-studiu china- veti vedea ca un mare dusman al diabetului este si carnea.
cu bine,
doru dopp

irinavlad

acum 12 ani

Va multumesc frumos pentru recomandari. Intre timp m-am decis si am cumparat din farmacie la recomandarea farmacistei, un aparat de masurare a glicemiei Healthy Line, Este usor de folosit si sunt foarte multumita de el .

dorudopp

acum 12 ani

buna
asta conteaza. vezi si cat este pretul bandeletelpr!
daca ai probleme cu valorile glicemiei, scrie-mi pe [email protected]

Sorin Stoian

acum 11 ani

Apa alcalina Kangen este cel mai bun remediu pentru reglarea tensiunii arteriale si pentru o viata sanatoasa. Mai multe detalii pehttp://www.kangenapavie.ro/:

Eugen

acum 10 ani

Va recomand aparatele de mare precizie SD CODE free fabricate in Corea.

http://www.procosmetic.ro/glucometru-sd-code-free.html