analize

Diabetul zaharat

Postata de viorut cu 12 ani in urma.

Buna ziua . Va rog sa imi spuneti ce inseamna "STGO si STGP".am facut analizele sotului si STGO este 37 U/L iar STGP este 66 U/L

Raspunsuri (3)

Dara

acum 12 ani

Sunt transaminazele hepatice.
Transaminazele TGO (GOT,ASAT),TGP (GPT,ALAT)
Care sunt valorile normale ale transaminazelor ?

TGO 5-40 unitati pe litru
TGP 7-56 unitati pe litru

viorut

acum 12 ani

Multumesc pentru raspuns.Sotului i-a iesit TGO 37U/L,iar TGP 66U/L

Dara

acum 12 ani

Ce sunt transaminazele ?

Prin masurarea transaminzelor se masoara afectarea ficatului. In mod normal aceste enzimele se gasesc in celulele ficatului dar cand acestea sunt distruse enzimele ajung in sange

Cele mai folosite enzime sunt TGO (ASAT) si TGP (ALAT). TGO inseamna transaminaza glutamica oxaloacetica sau aminotransferaza aspartat (ASAT) iar TGP inseamna transaminaza glutamica piruvica sau aminotransferaza alanina (ALAT)

Unde se gasesc transaminazele?
TGO se gaseste in mod normal in multe tesuturi inclusiv in ficat, muschi, rinichi, inima, creier.
Este eliberata in sange cand unul din organe este afectat, deci nu este foarte specifica pentru afectarea ficatului
TGP in schimb se gaseste in majoritate in ficat. Se gaseste si in alte oragane dar in general valori mari ale TGP in sange inseamna o afectare hepatica. Este deci destul de specifica pentru afectarea ficatului