amorteala totala adegetului mare de la picir

Diabetul zaharat

Postata de valentin18130440 cu 11 ani in urma.

Am fost depistat cu diabet in urma cu un an cu glicemia 440.Am luat la inceput Siofor 850 si Diaprel timp de 2 luni dar dupa aceea nu am mai luat decat siofor pentru ca i-mi scadea glicemia sub 90.Ce vreau sa va intreb.? La inceput cand i-mi crestea glicemia i-mi amortea ultimele trei degete de la piciorul stang ,acum insa nu-mi mai simt degetul mare de la picior si mi-a trecut la celelalte.Acum nu-mi mai creste asa de mult glicemia maxim 150 dupa ce mananc dimineata o am 115_ 120. Care este cauza amorteli degetului.?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Probabil este secundar modificarilor de statica, pozitie a oaselor piciorului respectiv care comprima un filet nervos. Neuropatia diabetica- complicatie a diabetului zaharat slab controlat- apare, de regula, la ambele picioare ( asa numita amorteala "in soseta").

ovydiu

acum 11 ani

Sall am diabet de 4ani jumate insulino-dependent,nu e chear bine controlat si de aceia mi-a aparut amorteala
la degetul mic de la piciorul stang, neuropatie..... Exista sanse sa scap de aceasta amorteala sau imi va fi amputat piciorul.... acum iau milamma n de doua ori pe zi dar nu se simte nici o remediere, ast altceva de la voi