am sau nu diabet?

Diabetul zaharat

Postata de elena claudia1 cu 10 ani in urma.

Buna seara.acum 3 luni am facut analize pe nemancate dimineata si mi-a iesit glicemia 114.am inceput sa mananc sanatos ,fara grasimi multe,acum o luna jumatate am inceput o dieta hipocalorica in care mananc de toate,si am scazut 5 kg.Acum doua seri am fost in vizita la cineva ,inainte de a ajunge acolo am mancat un covrig cu susan,si acolo am baut cola light si am mancat seminte de dovleac.apoi din vorba in vorba,gazda si-a luat glicemia,si mi-a luat-o si mie .aveam 114.De atunci sunt stresata la maxim.Am diabet sau nu?

Raspunsuri (6)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Diagnosticul de diabet zaharat se pune pe seama a 2 glicemii recoltate dimineata pe nemancate, la intervale diferite de timp, ce depasesc valoarea de 126 mg /dl. Dupa datele prezentate de dumneavoastra, nu aveti diabet zaharat.

Adrienne

acum 10 ani

Diagnosticul de diabet zaharat se stabileste pe baza a cel putin doua valori crescute , mai mari sau egale cu 126 , ale glucozei bazale obtinute in doua zile diferite. Valori intre 100 - 125 indica o glicemie bazala modificata cu risc crescut pentru diabet si afectiuni cardiovasculare.

elena claudia1

acum 10 ani

Se poate ,sa spunem ca valoarea de 114 a fost cea mai mica?pt ca am tot citit pe aici ca se intampla ca oameni cu diabet sa aiba si valori mici...?medicul care mi-a facut analizele mi-a zis sa imi schimb stilul alimentar si peste 6 luni ne vedem din nou,dar sunt un pic speriata.se poate ca de 3 luni ( de cand am facut analizele) sa se fi declansat deodata?sunt intrebari poate stupide,dar ma stresez cu ele continuu.

elena claudia1

acum 10 ani

va multumesc pentru raspuns

Adrienne

acum 10 ani

Pentru linistea ta , pana la vizita programata , ai putea face o analiza care sa-ti raspunda la aceste intrebari si anume : determinarea Hemoglobinei glicate [ HbA1c ] , analiza ce ofera rezultate independente de perioada zilei [ ora ] la care se face recoltarea , dieta sau alte cauze care ar putea duce la fluctuatii tranzitorii ale concentratiei glucozei in sange. Costul este in jur de 40 de lei .

elena claudia1

acum 10 ani

Buna seara.Va multumesc pentru informatiile dv foarte utile.Nu sunt in tara,dar acum o saptamana am cumparat un aparat de masurat glicemia.Am masurat cateva zile glicemia si am avut,dimineata pe nemancate si 80 si 104,am avut la 2 ore de la masa 137, sau 125 dar am avut si 85,si azi am luat glicemia seara la 4 ore de la masa,o masa cu prajitura la desert si am 125.E ok?