am prediabet? sau diabet?

Diabetul zaharat Pre diabet

Postata de silvia162 cu 13 ani in urma.

Buna! Va rog as dori un sfat unde sa merg, la ce medic? ce analize sa mai fac? am hemoglobina glicozilata 6.5 si glicemia la o ora dupa ce am mincat copios 170 (recoltata din deget la glucometru) fara sa stiu ca voi merge la un control medical la serviciu. La analize glicemia dimineata pe nemincate 105mg/dl, sunt la menopauza de 3 ani, am 50 de ani, 1.65m inaltime, si 80kg. va rog sa imi spuneti am diabet? mentionez ca in familie mama a avut diabet tip2, si sora mamei are diabet. Multumesc!

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 13 ani

Pai daca glicemia a jeun (pe nemancate) este 105 de ce va ingrijorati?

SONIA

acum 13 ani

POATE UN OM SA AIBA GLICEMIA 500?

Iuli

acum 13 ani

Da dar e practic in coma diabetica.

Dr. Enculescu Dan-Anton

acum 13 ani

daca hemoglobina glicozilata este facuta la un laborator bun (mentionez ca exista multe laboratoare care au erori mari si personal am un aparat la spital care este foarte precis la fel ca EUROCLINIC si care da rezultatul in 5 minute folosind sange capilar) atunci inseamna ca aveti diabet tip 2 si ma puteti conacta daca stati in bucuresti pt a va lua in evidenta si a incepe regimul si tratamentul optim.dupa 2-3 luni putem repeta hemoglobina glicozilata iar pana atunci trebuie sa va monitorizati glicemia capilara la 2-3 zile si o sa observati cum scade sub 150 la 2 ore postprandial

Utilizator11610788600

acum 3 ani

Până la 140 e ceva normal in timpul zilei după ce ai mâncat prea mult și prea multe dulciuri, dar on schimb după 140 deja ai o problemă,,multă sănătate