Am diabet ?

Diabetul zaharat

Postata de maddddy cu 11 ani in urma.

Mi-am facut analizele la sange si glicemia mi-a iesit 105 ,mentionez ca cu o seara inainte am mancat 6 mere mari pe la ora 10 nopate si dimineata am facut analizele...apoi peste 2 saptamani am repetat analizele si glicemia mi-a iesit 90 si nu am mai mancat seara inainte dulciuri sau fructe .

Raspunsuri (2)

Dr. Constantin Rusu

acum 11 ani

Nu. Nu aveti diabet.

Derma Cluj

acum 10 ani

Diagnosticul de diabet se pune la doua valori diferite ale glicemiei (a jeun, dimineata) peste 126 mg/dl. Se poate efectua testul de toleranta la glucoza (TTG) iar daca are valori mai mari de 200, este diagnosticul de diabet.

www.dermacluj.ro
FACEBOOK: Derma Cluj