diabet zaharatde tip 2

Diabetul zaharat

Postata de victoria75 cu 14 ani in urma.

am diabet zaharatde tip 2 de 25 de ani tinut sb control de antidiadetice orale.de 5 luni medicl mi-a prescris insulina ac***a glicemia 600 !vina este a mea, nu am tinut regim .acum valorile glicemiei sunt normale.voi putea renunta vreodata la insulina?
se poate renunta la insulina dupa ce valoarea glicemiei se normalizeaza?

Raspunsuri (4)

Dr. Diabet si Nutritie

acum 14 ani

Teoretic, in cazul in care profilul glicemic este normal cu tendinta catre hipoglicemie se poate renunta la insulinoterapie, insa aceasta decizie terapeutica poate fi luata numai de catre medicul d-voastra curant.

melinda

acum 14 ani

am diabet de 2 ani si im putet spune care alimente scad glicemia

sia

acum 14 ani

am diabet de citeva luni hemoglobina glicozilata este de 6,9 am ficat gras de ce vrea sa-mi dea tratament insulina?

orsi

acum 14 ani

ce alimente scad glicemia