diabet insulino dependent

Diabetul zaharat

Postata de gymmy178 cu 14 ani in urma.

am diabet insulino dependent de 10 ani, si sunt casatorit de 5 as vrea sa fac un copil si as vrea sa stiu daca se transmite diabetul la copil. Multumesc

Raspunsuri (4)

Dr. Diabet si Nutritie

acum 14 ani

Rata de transmitere a diabetului zaharat la copil, in cazul unui parinte cu DZ insulinodependent (tata) este de aproximativ 6%.

cristina

acum 14 ani

dar de la mama insulinodependenta? care este riscul? este transmitere genetica? daca da, de ce fel? matroclina? autozomal dominanta/recesiva?
multumesc.

alinusgeo

acum 14 ani

Medici mi-au spus ca am mostenit de la bunica mea (din partea tatalui), avea si ea diabet dar cu pastile.. Da este transmitere genetica..

razvan

acum 14 ani

am diabet insulinodependent de 28 de ani (de la 12 ani), iar acum 5 ani am facut un baiat care este sanatos. Doctora mi-a spus ca nu e nici o problema si vad ca a avut dreptate