Alimentatia

Diabetul zaharat

Postata de Superadu cu 13 ani in urma.

Există posibilitatea de a consuma nectarine la un diabet zaharat?Si daca se poate, care ar fii portia?

Multumesc anticipat,Maria Carmaci

Raspunsuri (3)

Ioana

acum 13 ani

nu stiu cum e la diabetul zaharat, dar la diabetul de sarcina mi s-a spus ca pot consuma si fructe cu un nivel ridicat de fructoza, dar catitatea nu ar trebui sa depaseasca ce-mi incape intr-o palma. Deci, in cazul nectarinelor, una e suficienta.
Oricum, probabil cel mai indicat ar fi sa mai intrebi o data doctorul...

Dr. Mihalcea Madalina

acum 13 ani

o nectarina care incape intr-o palma contine aproximativ 10g hidrati de carbon
presupun ca stiti echivalentele ( 10g hidrati de carbon sunt continuti in 100g mar, piersica, nectarina, 250 ml lapte, 20 g paine, etc)
deci da, aveti voie sa mancati, cu mentiunea ca trebuie sa respectati cantitatea de hidrati de carbon pe care medicul dvs diabetolog vi i-a recomandat pe intreaga zi
puteti inlocui alimentele intre ele astfel incat sa mancati aceeasi cantitate de hidrati de carbon zilnic, cu avantajul unui regim diversificat

Superadu

acum 13 ani

Multumesc frumos,sanatate multa!