adi

Diabetul zaharat

Postata de dragan1135279 cu 13 ani in urma.

cum pot sa-l conving pe un bolnav de diabet tip I sa nu mai consume tuica.ce reactii adverse are.in conditiile in care consumul este zilnic.cat de mult rau isi face?poate sa ma lumineze cineva?

Raspunsuri (3)

poisson13

acum 13 ani

pai daca nu vrea de la sine sa inceteze, el va suferi pana la urma si va intelege totusi, doar dupa un timp in care se va simti rau din pacate ca ameteste,,nu vede bine, poate sa lesine etc si in final va conastietiza ca ar diabet si nu va mai bea alcool!!!

Dr. Mihalcea Madalina

acum 13 ani

efectele consumului de alcool tare pot fi imediate adica favorizeaza hipoglicemiile sau pe termen lung si anume afectarea ficatului. Daca nu reuseste sa se abtina de la consum , macar sa reduca mult consumul si sa bea doar in timpul unei mese principale, si nu intre mese, pentru a scadea riscul de hipoglicemie
cel mai bun sfat este desigur abstinenta

riana

acum 13 ani

sotul meu are diabet tip 2, insulno dependent, are 100 Kg si 1,80 m. Desi este sub tratament insulinic, prezinta in permanenta glicemii peste 280. Nu are alta medicatie. Nu tine regim si consuma bere 4-5 pe zi. Pot fi din cauza bauturii si mancarii neadecvate aceste glicemii mari?
Multumesc