149mg/dl

Diabetul zaharat

Postata de membru219965 cu 11 ani in urma.

Tatal meu si-a facut acum 3 zile un test simplu ca sa verifice cum sta cu glicemia deoarece are o greutate cam mare. Glicemia este de 149mg/dl.Ce inseamna asta? Este ceva grav?Poate fi considerat diabet?Multumesc anticipat!

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este un semnal de alerta daca a fost luata dimineata pe namancate. Pentru diagnosticul de diabet zaharat este nevoie de cel putin 2 glicemii pe namancate ce depasesc 126 mg/dl.

membru219965

acum 11 ani

Nu a mancat dimineata nimic pentru ca stia ca nu are voie.El are 142 kg la 41 de ani.Poate fi si asta o cauza?Ce regim de mancare i-ati putea recomanda?La medicul de familie i-a spus ca ar putea fi predispus la preinfart.Multumesc anticipat!

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Indicatia este de a consulta medicul diabetolog pentru o evaluare amanuntita, stabilirea unei scheme de tratament si explicarea unui regim.