Ce se intampla daca?

Diabet zaharat tip 1

Postata de Cristi cu 5 luni in urma.

Buna seara!! Am nevoie sa ma sfatuiti in aceasta chestie. Eu am diabet tip 1 nou descoperit!! De 2 zile numai fac insulina, deoarece i-au niste pastile naturiste care imi Θ›ine glicemia sub control. MEntionez ca eu lucrez si fac foarte multa miscare, si inainte sa opresc insulina, ajungeam foarte repede la glicemi foarte mici(68 70). Ce se intampla daca eu numai vreau sa fac insulina? Si sa i au decat pastile. VA ROG SA MA SFATUITI.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Diabetul de tip 1 este o afectiune in care pancreasul nu produce suficienta insulina pentru a controla nivelul de zahar din sange. Insulina suplimentara este necesara pentru a mentine glicemia in limite normale. Pastilele naturiste nu pot inlocui complet insulina in diabetul de tip 1.

Scopul tratamentului in diabetul de tip 1 este mentinerea glicemiei in limite normale pentru a preveni complicatiile pe termen lung. Daca nu iei insulina sau reduci doza, exista riscul ca glicemia sa devina prea mare (hiperglicemie) sau prea mica (hipoglicemie). Hiperglicemia poate duce la simptome precum sete excesiva, urinare frecventa, oboseala si, pe termen lung, la complicatii la nivelul vaselor de sange, nervilor si organelor. Hipoglicemia poate determina simptome precum tremur, transpiratie, confuzie si, in cazuri severe, chiar coma.

Este important sa discuti cu medicul endocrinolog sau cu un specialist in diabet pentru a evalua controlul glicemiei si pentru a stabili cel mai eficient plan de tratament care sa-ti permita sa te simti bine si sa-ti desfasori activitatile zilnice in siguranta. Ei pot lua in considerare si alte metode de administrare a insulinei, cum ar fi pompa de insulina, pentru a putea tine cont de nevoile tale individuale.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/diabet

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Diabet-Zaharat-tip-1/diabetul-zaharat-tip-1-insulino-dependent_862