Am sau nu diabet?

Diabet gestational

Postata de Doru cu 6 luni in urma.

Buna ziu , imi poate spune cineva daca am diabet , in conditiile in care glicemia ,dupa masa se ridica la 160.Am facut glicemia glicata, 5.4 , si glicemia pe nemancate , dimineata 85 , am repetat aceste glicemii , glicata , respectiv pe nemancate la 2 luni distanta si au iesit la fel ca valoare 86 respectiv 5.3 . Dar glicemia dupa masa , luata cu doua glicometre separate ptr a evita o eroare a aparatului , s-a dus la 160. Este cazul sa merg la diabetolog? Va multumesc.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Glicemia de 160 dupa masa poate fi considerata ridicata, iar valorile glicemiei glicatate si a glicemiei pe nemancate par a fi in limite normale. Totusi, doar un medic specialist poate stabili un diagnostic corect si poate recomanda investigatiile necesare.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/diabet

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/din-ce-cauze-apar-variatii-ale-glicemiei_15457