Sunt diabetica daca am hemoglobina glicata normala insa dimineata am glicemiile marite?

Diabet de tip 2

Postata de MembruMobileApp1515152352 cu 6 ani in urma.

Buna ziua,
Am 61 ani sunt inregistrata ca diabetica de 5 ani. Dimineata am glicemiile marite 130 - 150, la doua ore aproximativ 120 si mai tarziu chiar mai mica. Hemoglobina glicata mi-am facut-o de doua ori pe an si de fiecare data era in limite normale de 5.8 sua mai mica. Medicamentele care le iau sunt metfogama de 1000 mg, 2 tablete pe zi.
Am O MARE NELAMURIRE. In acest caz sunt sau nu diabetica ?. Mai trebuie sa iau medicamentele ? sau imi fac mai mult rau . Daca mi-ati putea da un raspuns v-as fii foarte recunoscatoare

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/din-ce-cauze-apar-variatii-ale-glicemiei_15457

MembruMobileApp1515152352

acum 6 ani

Multumesc pentru raspuns. Dar acest articol nu m-a ajutat cu nimic. Vroiam sa stiu dace e normal sa am hemoglobila glicata in limite normale , cu glicemii marite doar dimineata si sa fiu catalogata diabetica.

MembruMobileApp1509799456

acum un an

Nu mancati dulciuri sau preparate cu indice glicemic seara si nu mancati mult.
Trebuie sa existe cel putin 8 ore dupa ultima masa pana la testare dar nu mai mult de 12 ore .
Spalati-va bine pe maini si nu stergeti degetele cu alcool sau orice altceva, asteptati ca degetele sa se usuce bine.
Beti suficienta apa daca nu beti glicemia va iesi marita.
Faceti miscare seara si peste zi.