Buna ziua, ce imi recomandati pentru: Trigliceride marite, valoare 299 si HDL colesterol (SER) 34,9?

Diabet de tip 2

Postata de VeronicaC cu 4 zile in urma.

DIABET TIP 2

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 4 zile

Buna ziua,

In primul rand, este important sa va ajustati dieta. Incercati sa consumati mai putini carbohidrati, in special cei rafinati precum painea alba, produsele de patiserie si zaharul.

De asemenea, limitati consumul de alcool si evitati grasimile trans, preferand in schimb grasimile mononesaturate si polinesaturate, ca cele din ulei de masline, peste gras, nuci, seminte si avocado.

Miscarea fizica regulata poate ajuta, de asemenea, la scaderea trigliceridelor si cresterea colesterolului HDL. Incercati sa faceti cel putin 30 de minute de exercitii moderate pe zi, cum ar fi mersul pe jos, inotul sau ciclismul.

Este posibil sa aveti nevoie si de medicatie, dar aceasta decizie trebuie luata de catre medicul dvs, care va putea sta la baza valorilor actuale ale trigliceridelor si a colesterolului HDL, precum si a altor factori de risc pentru problemele cardiace.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/endocrinologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Suplimente-nutritive/omega-3-tratamentul-rapid-pentru-a-regla-trigliceridele-marite_20287

VeronicaC

acum 3 zile

Buna ziua, va multumesc frumos pentru raspuns! O zi frumoasa!