Valoare TSH

Dezechilibrele hormonale

Postata de ancapsy cu 12 ani in urma.

Buna ziua! Am 25 de ani si din cauza unul nodul mi s-a scos lobul stang ai glandei tiroide. Iau tratament euthyrox 100 insa in ultima perioada mai ingrasat foarte tare. Am 93 kg la 168cm. Am facut ecografie si totul este in regula Analiza TSH a iesit 0,50. Cum trebuie sa procedez?

Raspunsuri (3)

je

acum 12 ani

Probabil v-ati ingrasat din cauza stilului de viata. Analizele sunt bune, deci nu puteti invoca acum factorul hormonal pentru cresterea in greutate. Continuati tratamentul si schimbati-va compotamentul alimentar (fructe in loc de dulciuri,mancare gatita in loc de preparate fast-food, carne la gratar sau fiarta, nu prajita, paine integrala in locul celei albe, preferabil doar la micul dejun, salate de legume....). Si faceti multa miscare! Sanatate multa! Se poate! Eu sunt sub tratament de 16 ani si voi continua toata viata.

Andrei

acum 12 ani

N-as fi putut raspunde mai bine de atat..felicitari pentru atitudine.

ancapsy

acum 12 ani

Multumesc frumos...deja am trecut la fapte si se vad schimbarile ..sper pana in vara sa ajung la kg mult dorite