Valoare progesteron

Dezechilibrele hormonale

Postata de lavi07 cu 13 ani in urma.

Buna ziua, am 28 de ani si am facut progesteronul in ziua 21 si mi-a iesit valoarea 24.5 ng/ml. Trebuie sa ma ingrijorez?
Celelalte analize hormonale au iesit bine, in afara de TSH care a iesit putin marit.

Multumesc

Raspunsuri (8)

Adrienne

acum 13 ani

Depinde pentru ce ai facut aceste analize. Daca le-ai facut pentru a determina perioada de ovulatie, atunci rezultatul se incadreaza in parametrii normali ,adica 3-25 ng/ml. Daca este vorba de o sarcina in curs,valorile pe fiecare trimestru sunt din ce in ce mai mari. Cat despre TSH putin marit.......mici probleme cu tiroida ?

Lavi07

acum 13 ani

Am pierdut 2 sarcini pana acum, si am inceput sa fac analize, sa cautam cauza pierderii acestor sarcini. Am facut si histeroscopie si histerosalpingografie . Rezultatul a fost OK la ambele investigatii. Mai am analize de facut, TORCH-ul, secretii, etc.

Dr. Dragutescu

acum 13 ani

Progesteronul de ziua 21 la nivelul de 24.5 ng/ml arata ca ovulatia a avut loc si corpul luteal functioneaza bine, secretand suficient progesteron. Daca TSH-ul e marit, inseamna probabil hipotiroidism. Dozeaza si nivelul hormonului tiroidian freeT4 si anticorpii ATPO (daca nu i-ai facut deja), si mergi cu rezultatul la un medic endocrinolog sa-ti prescrie tratament. Este foarte important sa fii ehilibrata din punct de vedere tiroidian, mai ales ca doresti o sarcina.

dana

acum 12 ani

valoarea progesteronului in ziua 21 este de 57.69 nmol/L. Va rog sa imi spuneti daca e bine si ce reprezinta. Va multumesc

oana

acum 11 ani

progesteron z21 este de 12,4.e normal? multumesc

Alexa

acum 9 ani

Buna ziua,
Valoarea progesteronului in ziua 22 (ziua 21 era Duminica) este 0.6 ng/ml. Ce inseamna asta? Restul analizelor (FSH, FT4, LH, etc.) sunt normale.
Va multumesc mult!

Andrea

acum 9 ani

Buna ziua,
in urma unor analize efectuate imi ies urmatoarele valori ma puteti ajuta?
17- OH Progesteron este 5.28 ng/mL
Progesteron 90.65 nmol/L
Prolactina 690 µUI/mL
TSH ( Hormon de stimulare tiroidiana ) 6.13 µUI/mL

Va multumesc!

alexa

acum 9 ani

va rog frumos sa imi rasp la intrebare daca se poate!ce semnifica valoarea progesteronul 30.8 in ziua 21 ?am de facut 4 luni la rand,iar luna trecuta mi-a iesit 2.03 (fff mic) in intervalul 5.3-86.ce sanse am sa fiu insarcinata?va multumesc anticipat!