un sfat va rog!

Dezechilibrele hormonale

Postata de costel103 cu 13 ani in urma.

buna ziua! sant rodica am 25 de ani. in urma cu 2 saptamani am descoperit ca am o umflatura la gat, am fost la un medic endocrinolog mi-a facut o ecografie si mi-a spus ca am 2 noduli solizi de 30/19 mm si mi-a dat sa fac si analizele TSH (0,674) T4 (8,82) anti TPO (10,0) dupa care in urmatoarea saptaman mi-a dat trimiteri la PARHON bucuresti, pentru alte investigatii .acolo ma consultata dr. D> NICULESCU mi-a mai facut o ecografie si noduli erau 39/25 adica erau mai mari la interval de o saptamana, apoi ma trimis la Dr IOACHIM sa-mi fac programare pt. punctie si mi-a facuto in luna decembrie , adica peste 6 luni. Intrebarea este daca pot astepta pana atunci ,daca chiar este nevoie de aceasta punctie caci ar fi periculoasa din ce-am citit pe forum . dati-mi un sfat va rog ca mie f. frca! multumesc

Raspunsuri (5)

Simona

acum 13 ani

Buna,
eu am facut fiicei mele punctie la glanda tiroida in Targu Mures zilele acestea .Programarea a fost la interval de 2 saptamani si rezultatul l-am primit dupa 5 zile.
NU VA M-AI TEMETI DE BOLILE GLANDEI TIROIDE.
Eu sunt operata de glanda tiroida din 1996 la Targu Mures, am facut tratament la Parhon in Bucuresti cu iod fiindca au fost noduli cancerosi .Am 8 internari si tot atatea doze de iod . Trebuie facut tratamentul medicamentos toata viata si in rest trebuie sa aveti o viata normala si uitati ca aveti aceasta boala ,fi-ti optimiste ,ganditi pozitiv si nu va lasati prada gandurilor negre..Eu lucrez ,am o viata normala si sunt OK.

SANATATE TUTUROR

MARA

acum 13 ani

AM ACELASI RASPUNS CU SIMONA NU TRBUIE SATI FIE FRICA EU AM HIPERTIROIDI DE VREO 4 ANI IAU TRAMENT ZILNIC NU AM FACUT OPERATIE SI AM O VIATA FOARTE NORMALA .MANANMC SI BEAU TOT CE VREAU NU AM DURERI SI Sati spun de cand ma tratez am devenit mult mai diferita si mult mai calma

costel103

acum 13 ani

va multumesc pentru incurajare!

costel103

acum 13 ani

sant programata pentru operatie in septembrie luna asta.ma rog la dumnezeu sa fie bine! va urez sanatate!

Utilizator11600517449

acum 3 ani

Urmează cu strictețe sfatul doctorului. Crede în tratament și dacă consideră că trebuie operație nu ezita că să se agraveze și să fie prea târziu. Am citit diverse opinii. Dar ce să le mai facă doctorul celor care întârzie să meargă la tratament sau/și operație în funcție de problemă fiecăruia?! Neascultarea atrage repercusiuni nedorite și fatale. Cu Dumnezeu înainte! Doamne ajută!