un sfat va rog

Dezechilibrele hormonale

Postata de andreyta26 cu 14 ani in urma.

Andreea26 (cu o saptamana in urma)

* 0
*

Buna ziua,ma cofrunt cu urmatoarea problema:in ultimele 4-5 am luat in greutate 12 kg,ajungand la 69 de kg,fapt pt care am cerut sa m-i se faca niste analize si rezultatul la TSH a fost 8,49 iar la T4 1,16.Am 26 de ani si un baietel de 4 ani.Doctora mi-a dat trimitere la o ecografie pt tiroida si alte analize de sange pe care le voi face peste o luna jumatate,pana atunci mi-a prescris EUTIROX25,O PASTILA PE ZII!SUNT FF SPERIATA PT CA NU M-AM CONFRUNTAT NICIODATA CU ASTFEL DE PROBLEMA MAI ALES CA LOCUIESC IN SPANIA DE 5 ANI DE ZILE!as dorii un sfat despre cum se poate trata,daca se revine la normal,ma refer la kg!va multumesc si sper sa primesc un raspuns!

Raspunsuri (3)

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Trebuie sa luati legatura cu un endocrinolog, care va stabili care este cauza acestei disfunctii a tiroidei - o boala autoimuna, o lipsa de iod etc, si care in functie de cauza va va recomanda tratamentul . In principiu este nevoie de hormoni tiroidieni, adica de ce va lipseste , insa depinde si de cauza - de ex daca este o tiroidita autoimuna se asociaza si alte medicamente etc.
Tratamentul corect va va scapa in mod spectaculos de toate acele probleme...

andreyta26

acum 14 ani

Va multumesc pentru sfat ! Faceti o treaba buna atat dvs. cat si acest site !

voichita

acum 14 ani

buna am 25 de ani sufar cu tiroida am gusa nodulara chist pe partea dreapta a lombarului drept de 5,03 miam facut analizele si miau iesit bine dar simtomele le am ce sa fac va dati un raspuns ca am simtome foarte mari .tremur agitatie oboseala okii obositi palpitati pulsu mare.fumatul este periculos?