Umflarea Sfarcurilor la adolescenta are legatura cu masturbarea?

Dezechilibrele hormonale

Postata de Bayoo cu 12 ani in urma.

Buna ziua,am 14 ani,sunt baiat, si de un an am sfarcurile umflate.La inceput ma dureau dar de acum cateva luni durerea a disparut dar sfarcurile sunt inca extrem de umflate.Am auzit ca este din cauza hormonilor si daca este aceasta are legatura cu faptul ca ma masturbez frecvent (1-2 ori pe zi)?Va rog ajutati-ma

Raspunsuri (5)

mirare

acum 12 ani

Dar nu ai alte preocupari decat masturbarea? Fa asta in continuare si, mai tarziu, o sa dai rateuri cu fetele. Nu te doare mana?

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

in cazul in care aceste simptome persista, trebuie sa va prezentati la medicul de familie pentru un consult amanuntit, si daca se confirma o afectiune la acel nivel, veti primi o trimitere catre medicul endocrinolog pentru mai multe investigatii. legat de masturbare, intradevar este mult prea des de doua ori pe zi, si desi se spune ca nu afecteaza organismul, cand aceasta activitate devine frecventa si pe perioade lungi de timp, va incepe sa va afecteze, cel putin in relatia cu fetele cu siguranta va avea urmari.

va urez o zi buna

garcea

acum 12 ani

Hahaha.... misto misto ....
Am vrut sa stiu si eu cum merge treaba cu masturbarea. Atunci numai fac de doua ori pe zi.
Multumesc!
Haios....

baha simiorka

acum 10 ani

salut .. am avut si eu asemenea umflaturi. daca apasam imi iesea puroi.. au durat vrei 2luni. mi le skurgeam tot timpul si mi le ungeam cu amoniac. a functionat !!!norok o zi buna!!!!

penelopa

acum 10 ani

Va rog sa ma ajutati sunt ingrijorata.nu cred ca e sarcina desi imi doresc.am fost menstruata,sinii ma dureau si inainte dar si dupa.acum se mai si intaresc.totusi intre menstruatii un giorno am avut pierdere d singe iar a dota zi un lichid maro.multumesc