Tumorile hipofizare (ale glandei pituitare)

Dezechilibrele hormonale Tumori hipofizare

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

a.s vrea sa stiu ce inseamna asta defapt,in95 am fost opewrata de arahnoidita optochiasmatica,diagnosticata si inainte si dupa cu adenom hipofizarpina in 2007 cind in urma unor contraziceri intre medici m.i sa pus diagnosticul de glanda hipofiza hiperplazica.astept raspuns,va multumesc

Raspunsuri (2)

comentarii utilizatori

acum 16 ani

a.s vrea sa stiu ce inseamna asta defapt,in95 am fost opewrata de arahnoidita optochiasmatica,diagnosticata si inainte si dupa cu adenom hipofizarpina in 2007 cind in urma unor contraziceri intre medici m.i sa pus diagnosticul de glanda hipofiza hiperplazica.astept raspuns,va multumesc

daniela65111086

acum 15 ani

Se poate face chimioterapie cu bromocriptina sau octreoctid si radioterapie. Totusi eu cred ca daca medicul va spune ca este necesara operatia in ciuda chimio- si radioterapiei, sa nu refuzati operatia.