tsh sub limita normala

Dezechilibrele hormonale

Postata de Inge124016 cu 14 ani in urma.

Am un nodul tiroidian de 2.6cm pe lobul drept sunt programata la operatie dar pana atunci fac tratament cu Euthyrox 50.la analize mi-a iesit tsh 0.119,t3 si t4 in limite normale.ce inseamna asta?

Raspunsuri (5)

Tincuta Stefan

acum 14 ani

Analiza TSH este de 0,945uIU/ml . Efectuata la data de 05-02-2010 As dori sa stiu daca e buna sau nu .

CATESCU ADRIANA

acum 13 ani

E BUN 0,005? TSH

sorina

acum 13 ani

nu ne bun 0,005...hm. pe scurt ai prea mult hormon tiroidian .adica ai hiperdiroidism..acum depinde. dk tu iei constant zilnic eutirox sau alt hormon tiroidian de substitut,trebuie sa reduci doza si sa iti faci alte analize peste 6 saptamani. redu usor doza,sa zicem cu un sfert de pastiluta.. daca nu iei hormon de substitut si asa sunt analizele tale fara sa fi avut vreodata probleme cu tiroida (deci sa nu sti ca ai avea probleme cu tiroida),mergi la un specialist endocrinolog.dar unul f bun .f f f bun.nu la oricine.iti va prescrie un alt tratament pe care il considera de cuvinta.deci...dk te tratezi corect nu e grav.in cateva saptamani sau luni poti reveni la normal.

CATESCU ADRIANA

acum 13 ani

ASTEPT RASP

dumitru

acum 11 ani

Am cancer de tiroida cu metastaze operate de 3 ori .Am facut de doua ori terapie cu iod radioactiv si sunt programat pentru a treia sedinta in iunie. Iau alternativ 175 cu 200 eutirox .Analizele sunt urmatoarele- tsh 0,236-ft3 3,11 -ft4 138 tiroglobulina 159 cum sar putea interpreta aceste analize Mentionez ca mi sa gasit la ecografie un nodul activ sub mandibula partea dreapta Multumesc mult