TSH mic

Dezechilibrele hormonale

Postata de conico cu 13 ani in urma.

am facut astazi niste analize pentru endocrinologie si au iesit astfel
TSH-0.17 interval 0.27-4.20
T3 - 2.2 interval 1.3-3.1
T4-130.2 interval 66-181

mentionez ca pe 19 februarie TSH era de 0.458
T3-3.5 dar luasem niste anticonceptionale

si pe data de 16.04
FT3-6 interval 3.9-6.7
FT4 - 15.9 interval 12-22

si ieri am avut si o criza de nervi, se poate ca TSH-ul sa scada asa brusc?
iar daca nu ce inseamna TSH scazut?
multumesc anticipat!

Raspunsuri (7)

conico

acum 13 ani

am uitat sa mentionez si ca in urma unei ecografii a rezultat ca am si noduli pe tiroida!

marialeea

acum 13 ani

Pai, e simplu: esti hipotiroidiana. Asta daca ai noduli pe tiroida. Mama mea are f.muuulti, dar nu sunt periculosi, si ea e hipotiroidiana. Si ia Euthyrox. Ar fi trebuit sa-ti prescrie si tie medicul endocrinolog ceva... (asta in caz ca ai fost la endocrinologie...)

conico

acum 13 ani

maine merg la endocrinolog...sper sa fie bine!

Creanga Mariana

acum 13 ani

Raspunsul ma intereseaza si pe mine,deoarece mi s-a facut tiroidoectomie totala si paratiroida, TSH-l fiind de 3 ani scazut,iar eu nu ma simt bine de loc,in sensul ca sant lipsita de energie,mai tot timpul.Multumesc celor care imi pot da un raspuns.Mariana

Nagy Maria

acum 11 ani

Am facut analize si rezultatul este de TSH 0.69 ce trebuie sa fac

alina lin

acum 11 ani

am tensiune mica, 53 kg 1,67 m si am foat la medic iar analizele au iesit asa
atpoac.anti-tireoperoxidaza-190
ft4-3.26
tsh-mai mic decat 0.01
si am si un nodul de 1.4 cm
imi puteti spune si mie ceva , sunt tare speriata, va rog

eugen

acum 10 ani

tsh 0,39 este normal?