tsh mare

Dezechilibrele hormonale

Postata de florentina331 cu 10 ani in urma.

analizele au aratat tsh >100la o doamnade74 ani.Ce inseamna,va rog?

Raspunsuri (3)

FreeStyle11

acum 10 ani

In seamna ca poate sa aiba hipotiroidie.TSH-ul este o analia care arata daca functioneaza tiroida in limite normale sau nu.Daca este crescut inseamna hipotiroidie, iar daca este scazut inseamna hipertiroidie.Deci este posibil sa aiba hipotiroidie.Consultati medicul endocrinolog.

Dr. Raluca Muntean

acum 10 ani

Diagnosticul cel mai probabil este cel de hipotiroidism primar . Este necesara administrarea de hormoni tiroidieni , in doze crescatoare (la indicatiile medicului endocrinolog ) si sub atenta monitorizare a functiei cardiace .

Mihaela

acum 10 ani

Astazi am primit rezultatele si inca nu am interpretarea deoarece este un laborator de analize. Va rog frumos sa-mi spuneti si mie daca este ceva in neregula la cele doua rezultate sau sunt in limite normale?

Va multumesc.

FT4 = 15.31 ( pmol/L 12-22)
FSH = 1.83 (pUM..- 0,27 - 4.2)