Tratamentdezechilibru hormonal ?

Dezechilibrele hormonale

Postata de Krysa3 cu 2 luni in urma.

Bună seara . Am 42 de ani și am endometrioza stadiul incipient, polip uterin duteri de dani permanente si un mic fibrom uterin . Am mers la medic si in urma investigatiilor a spus ca sunt derefkari hormonale, nimic grav dar simptomele sunt continuu As putea începe tratament cu Virtex ? Pe unele site-uri am citit ca ar fi contraindicat în endometrioza. Mulțumesc.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Tratamentul pentru dezechilibru hormonal este unul destul de complex si implica, de obicei, o abordare multidisciplinara. In cazul dvs. considerand ca aveti endometrioza in stadiu incipient, un polip uterin si un mic fibrom uterin, ar fi indicat sa discutati cu medicul dvs. o strategie de tratament care sa tina cont de toate aceste aspecte.

Vitex (sau arborele cast) este cunoscut pentru proprietatile sale de reglare hormonala, insa, exista pareri diferite cu privire la eficacitatea lui in cazul femeilor cu endometrioza. Unele studii sugereaza ca Vitex ar putea agrava simptomele endometriozei, in timp ce altele sustin ca poate fi benefic.

Cel mai bine este sa discutati cu medicul dvs. inainte de a incepe sa luati Vitex sau orice alt supliment. Doar el poate evalua in mod corect situatia si poate decide care este cea mai buna solutie. Adesea, tratamentul pentru dezechilibru hormonal poate implica stil de viata sanatos, dieta echilibrata, exercitii fizice, evitarea stresului, suplimente nutritionale sau tratament medicamentos.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:
www.clickmed.ro/medic/endocrinologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Endometrioza/endometrioza-boala-tot-mai-des-intalnita_16789
sfatulmedicului.ro/Endometrioza/endometrioza-proliferare-endomentru-generalitati_1110
sfatulmedicului.ro/Endometrioza/cum-functioneaza-tratamentele-naturiste-pentru-endometriozai_18233