Tratament LIPOMASTIE

Dezechilibrele hormonale

Postata de babdibaboom cu 11 ani in urma.

Buna ziua!
La varsta de 12 ani (acum am 16) mi s-au umflat sanii, sfarcurile. E mai greu de explicat, culturistii numesc acest fenomen `sfarcuri pufoase`, alte persoane `piatra la san`. Un an mai tarziu am fost la medic acesta spunandu`mi ca e ceva perfect normal fiind intalnit in cazul multor adolescenti si ca mai tarziu va disparea. Am mai avut prieteni si cunosc persoane care au mai avut aceasta problema, dar s-au tras de la sine.

La frig sau atunci cand mi se face `pielea de gaina` sfarcurile se intaresc si totul arata perfect normal.
Am mai citit pe diferite forumuri ca apare persoanelor grase care au slabit sau celor care au luat steroizi, eu neintrand in nici o categorie. Unii care au aceasi problema ca mine au incercat tratamente cu diferite medicamente: progesteron gel, tamoxifen, uleiul de in, vitamina b6 sau diclofenat. In unele cazuri au aparut rezultate, iar in altele nu.
Alte persoane spun ca nu exista nici o solutie decat chirurgie, fiind ultimul lucru la care vreau sa apelez.

Eu, 85% sunt convins ca este lipomastie ci nu ginecomastie dupa cum multi ar zice. Spun ca este lipomastie deoarece nu ma dor in nici un fel ba chiar pot sa le lovesc nederanjandu`ma de loc. Singurul lucru ar fi aspectul iar atunci cand pot tricouri mai stramte se vede urat.

O poza aici http://uploadimage.ro/images/42559147916215545486.jpg Imaginea este mai veche ac***a aproximativ 2 ani. Acum am sfarcurile putin mai trase poate pentru faptul ca m-am mai dezvoltat dar tot este deranjant, nefiind mare diferenta fata de acum 2 ani. Ma intreb daca exista vreo solutie de a scapa de aceste "pietre" inafara de cea chirurgicala?

Astept pareri sau sfaturi. Multumesc.

Raspunsuri (1)

Vizitator

acum 11 ani

Daca cumva ai rezolvat problema , te rog frumos sa imi spui si mie cum pentru ca am aceeasi problema ! Mersii