Tratament cu Thyrozol

Dezechilibrele hormonale

Postata de ella25 cu 10 ani in urma.

Buna ziua, in urma unor analize la tiroida mi s-a prescris Thyrozol 10 mg si Prednison 5 mg, 60 cps de fiec timp de 1 luna, iar apoi sa repet analizele asa mi s-a spus. Rezult: TSH - 0.5674 UI/mL, T3- 1.64 ng/mL, FreeT4- 1.37ng/dL. Medicul nu mi-a oferit toate informatiile si aflu pe parcurs anumite lucruri...astazi ar fi ultima zi de tratament si am fost sa-mi repet analizele care vor iesi luni, si am aflat ca de fapt nu am voie sa intrerup tratamentul acest lucru medicul nu m-a informat cum trebuie sa procedez pana la urmatorul consult la el pana ajung analizele adica marti si as dori sa stiu cum trebuie sa procedez..continui inca ctv zile cu tratamentul sau ma opresc la 60 pastile si astept sa-mi spuna ce ar trebui sa fac mai departe? chiar nu stiu daca trebuie sa am continuitate la tratament sau doar am fost informata gresit, aceasta informatie nu am primit-o de la un medic ci de la mai multi pacienti care mi-au recomandat sa nu intrerup tratamentul...As dori si un raspuns de la dvs sa stiu cum trebuie sa procedez pana ma va consulta medicul din nou. Va multumesc!

Raspunsuri (3)

manuela53

acum 10 ani

Ar trebui sa rogi la farmacie sa-ti dea 5 pastile thyrozol si 5 de prednison si sa continui pana marti cand vei vorbi cu medicul tau. Intr-adevar nu este bine sa-l intrerupi brusc si ai toate sansele sa te simti foarte rau daca o faci . Fa-ti o lista cu nelamuriri si intreaba medicul exact despre tot ce vrei sa stii . Si eu am fost la un medic foarte expeditiv din Suceava si nu mi-a spus nici macar ca in hipertiroidie nu se consuma sare iodata . Noroc ca sunt in Irlanda de 1 an unde sarea este neiodata si gusa mi-a scazut aproape de tot . Sanatate

ella25

acum 10 ani

Multumsc pt raspuns, chiar nu stiam cum sa procedez si toti mi-au zis acelasi lucru sa nu intrerup...desi el mi-a dat 1 luna sa iau tratament 60 cps, nu mi-a zis nimic mai mult si eu am luat ca atare ce mi-a zis, nu stiam ce inseamna acest tratament...f expeditiv pt cat a costat consultatia dar ma mai duc si marti si apoi imi voi cauta altul...

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este indicat sa mentineti schema de tratament pana la evaluare ( consultatie). Este bine sa cereti mai multe informatii despre tratament intrucat ne este recomandat sa il intrerupeti brusc.