Tratament Boala Addison

Dezechilibrele hormonale Boala Addison

Postata de ajiconi cu 12 ani in urma.

Buna ziua, am fost diagnosticat in urma cu vreo 2 luni cu boala addison. Am primit ca tratament 10 mg de Hydrocortison dimineata la 8, 5 mg la ora 1 , si 5 mg dupamasa la ora 5 + 100 de micrograme de Fludocortison dimineata. Problema ii ca io nu prea ma trezesc dimineata la ora 8, mai tot timpu ma trezesc pe la 11-12. In cazul asta ce fac ? Iau la ora 11-12 10mg de Hydrocortison dupa care respect tratamentul indicat de doctor ? Sau ar fi mai bine sa ma trezesc dimineata la ora 8 sa mananc ceva(nu pot sa iau pastilele pe stomacu gol) si dupaia sa ma culc inapoi ? Cum ar fi mai bine ? Va rog ajutatima. Daca nu va pricepeti...nu ma induceti in eroare. Multumesc

Raspunsuri (2)

Darius

acum 12 ani

E foarte important sa luati hidrocortizonul dimineata (se imita astfel secretia normala a glande corticosuprarenale) pentru ca in mod normal, dimineata secretia de cortizol e maxima.

Puteti citi despre boala Adisson aici: www.bendo.ro/boala-addison-simptome-analize/

mihaela andriuc

acum 10 ani

si eu am boala addison de 9 ani si tot asa iau 10 mg prednison dimineata si 5mg seara dar ar fi bne sa va treziti la 8 sa va luati tratamentu eu respect cum mia zis doctoru si merg foarte bine multumesc lui DUMNEZEU