tiroidita boala imunologica??

Dezechilibrele hormonale

Postata de melania_melania cu 12 ani in urma.

buna seara. vreau sa va intreb daca tiroidita autoimuna este o boala imunologica.. astept raspunsul dvs.multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

tiroidita autoimuna cuprinde mai multe entitati: tiroidita Hashimoto (forma cu gusa)l, tiroidita atrofica, tiroidita silentioasa, tiroidite focale;
acestea se caracterizeaza prin prezenta unor anticorpi antitiroidieni, adica un mecanism imun (mediat umoral si celular) indreptat impotriva unor componente ale sistemului imun, cum ar fi existenta anticorpilor antitireoglobulina , antiperoxidaza, anti receptor TSH.