tiroida

Dezechilibrele hormonale

Postata de lucian177 cu 15 ani in urma.

cat de grava pare sa fie gusa de gradul 2 nodulara sunt sub tratament cu euthirox

Raspunsuri (5)

Florian Alex

acum 15 ani

Daca urmati tratamentul corect cu euthirox si boala nu avanseaza, nu va faceti griji, situatia nu este grava.

lucian177

acum 15 ani

o consultatie la un medic care dealtfel mi-a si depistat acesti noduli mi-a spus ca de voi ajunge la operatie nu ma opereaza oricine si m-am cam speriat ....urmez tratamentul cu euthirox dar ma cam doare inima ...

lucian177

acum 15 ani

am ajuns la urgente dupa o saptamana de tratament cu euthirox acuzand mari dureri de cap si inima am vazut moartea cu ochii endocrinologul ce m-a consultat m-ia spus ca nu trebuia sa iau acest medicament. Doi medici 2 diagnostice mi-am facut o programare la un prf. doctor de la Iasi m-am lamurit cu cei din spitalul unde am fost consultata

lucian177

acum 15 ani

am facut controlul la doctorul de la iasi si mi-a spus ca nu am nici o boala endocrina si ca tiroida functioneaza normal aveti grija la ce medici mergeti v-o spun pe pielea mea

Ilies2

acum 15 ani

am 28 de ani acum, la 24 de ani am fost diagnosticata cu "gusa nodulara". am fuct toate analizele specifice glandei tiroide.mi-au iesit bine toate, adica glanda mea functiona normalsi cu toate astea am suferit o interventie chirurgicala, fara sa fi urmat vreun tratament inainte, fara sa se faca biopsie. in urma analizei histopatologice, a iesit "carcinom tiroidian". am urmat tratament la Cluj cu I131(iod radioactiv)..ce vreau sa spun e ca dupa 5 ani aproape de la interventia chirurgicala, ma simt bine, iau eutirox 125/zi toata viata.faza e, ca daca nu se intampla totul asa repede, si sa intervina chirurgical, si as fi urmat tratamente mai stiu e de care, se putea sa o patesc mai rau, sa imi fie atacati ganglionii si tratamenul neo ar fi fost mult mai dur. e adevarat ca de atunci am probleme mai dese cu spasmofilia decat de obicei, dar incerc sa previn cu calciu, magneziu si Fier toamna si primavara.
parerea mea e sa tineti nodulii tiroidieni sub observatie, cu toate ca cea mai buna solutie mie mi-i se pare a fi interventia chirurgicala.