tiroida

Dezechilibrele hormonale

Postata de Deea2012 cu 10 ani in urma.

Persoanele care au probleme cu glanda tiroida, sunt mai nervoase? Au stari de nervi, si se supara din nimicuri?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Da, afectiunile tiroidei pot da astfel de simptome. Este recomandat sa efectuati TSH, fT3, fT4, ATPO, ecografie tiroidiana.

Dr. Raluca Muntean

acum 10 ani

Simptomatologia descrisa de dvs. se poate datora hipertiroidismului , o afectiune in care glanda tiroida este mai "activa" (de obicei se asociaza si cu scadere ponderala , transpiratii , tremor fin al extremitatiilor , palpitatii , tulburari de ciclu menstrual , caderea parului , etc.) de accea este indicat sa faceti un consult endocrinologic + dozari hormonale + ecografie tiroidiana.