tiroida

Dezechilibrele hormonale

Postata de felicia105 cu 11 ani in urma.

Buna ziua! Am nevoie de un sfat..o lamurire, in privinta tiroidei. La sfatul medicului de aici de unde lucrez.Italia, am facut o analiza pt tiroida in urma faptului ca imi cade parul f tare, m-am ingrasat fara sa imi fi schimbat modul de viata, pulsul e mereu f mare, ajunge si la 100..si multe altele. Valorile TSH sunt normale, adica 2,410. As vrea sa stiu daca e posibil ca o dereglare a acestei glande sa nu fie data de analiza sangelui si ce alt tip de control as putea face..e si varsta o problema, cred, 46 ani..multumesc pt un eventual raspuns!

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Pentru o evaluare completa a tiroidei este recomanadat sa determinati si fT4, fT3, ATPO, ac anti tireoglobulina, alaturi de o ecografie tiroidiana.

felicia105

acum 11 ani

Multumesc pt raspuns..ecografie am facut, sunt 2 noduli dar mici, dr a spus ca nu sunt periculosi..voi incerca sa fac si celelalte analize. O ZI BUNA!

Ileana

acum 7 ani

Va rog sa mi spuneti si mie daca trebuie sa mai iau tratament ,ac***a rezultatele analizelor TSH 1,98 si ATPO mai mic de 10.Va multumesc.

Utilizator11562411745

acum 4 ani

TSH
0.64 µUI/mL
0.35- 4.94 µUI/mL
Sarcina:
trimestrul I: 0.06-2.5
µUI/mL
trimestrul II: 0.20-2.79 µUI/mL
trimestrul III: 0.31-2.90 µUI/mL
Free T4
0.98 ng/dL
0.7 - 1.48 ng/dL
O interpretare se poate va rog?