tiroida

Dezechilibrele hormonale

Postata de ionutzm94 cu 12 ani in urma.

Buna...am o intrebare...toate analizele mi-au iesit bine...cu exceptia TSH-ului care mi-a iesit aproape de limita 4.31/5.50....simt ca cineva m-ar tine de gat usor inima imi bate iarasi repede si obosesc foarte repede...imi apar carceii la muschi foarte repede...respiratia imi este ingreunata..oftez foarte des..toata lumea imi spune ca nu am nimic..dar eu nu ma mai simt ca inainte iar capacitatea de efort e mai redusa si toate acestea imi cauzeaza stresul...ma puteti ajuta?

Raspunsuri (6)

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Buna ziua!
Daca este exclusa o afectiune endocrinologica, ar trebui sa va orientati spre investigarea cordului si a plamanilor. Printre cauze posibile de oboseala si respiratie dificila se numara:infectiile pulmonare, anemia, afectiunile bronsice, aritmiile, dar si afectiunile musculoscheletale ( ce tin de peretele toracic). Prezenta carceilor este datorata unei circulatii deficitare la nivelul membrelor inferioare.
Este recomandat sa consultati un medic internit pentru un diagnostic cat mai corect si tratament pe masura.

ionutzm94

acum 11 ani

Buna ziua..acum imi tremura foarte tare corpul la un efort al bratelor...deja am fost acum vreo 2 luni la consult endocrinologic si doamna de acolo mi-a dat sa iau 2 luni Ca si Mg 10 zile una, 10 zile alta,si tot asa..dar akm imi tremura foarte tare bratele..inima imi bat emai repede..si atunci cand am emotii inima mi-o ia razna si asta nu era normal la mne..imi puteti spune daca e TSH-ul mare ..ce e hipo sau hipertiroidie..e complicat?..si daca imi puteti recomanda ceva sa iau..multumesc

ionutzm94

acum 11 ani

Buna Ziua..Va multumesc pentru raspuns...dar..azi noapte m-am trezit din somn cu o stare de rau si cu tensiunea mare....tin sa mentionez ca acum 2 luni si ceva medicul endocrinolog mi-a prescris Ca si Mg timp de 2 luni (10 zile Ca,10 Mg,si tot asa)..am terminat tratamentul si acum tremur mai tare la incordarea muschilor..ester grav?..imi pot remedia problemele?..este o lipsa mare de CA si MG?...TSH-ul e mare...4,31..aproape de limita de 5,50...Va multumesc.

victoras

acum 12 ani

Circeii apar din cauza nivelului scazut de CA si Magneziu(OareMEDIC SFATUL MEDICULUI nu stie???).Exista in farmacii ANTICIRCEL tocmai pt aceasta afectiune.Totusi pt. nivelul tsh este nevoie ,dupa parerea mea ,sa consulti un endocrinolog sau un internist.Tiroida da,in cele mai mutle cazuri astfel de simptome.Am avut si eu episoade cu oftaturi dese si asta a fost rezolvarea Magneziu forte.Sanatate !!!

ionutzm94

acum 11 ani

Salut..tocmai ca mi-a dat magneziu ci calciu si tot asa ma simt..ba chiar imi tremura foarte tare corpul atunci cand ma fortez..da foarte tare..

Nicoleta

acum 11 ani

pe la ce varsta apare tiroida...vreau si eu un raspuns daca se poate