tiroida

Dezechilibrele hormonale

Postata de jaanina cu 13 ani in urma.

Buna ziua
Ma numesc Ina si am 45 ani.Vă rog sa-mi spuneti daca problemele mele cu tiroida sunt grave si ce ar trebui sa fac.Exista sanse ca nodulii tiroidieni sa se micsoreze ?
TSH=4,1(0,4-4)
T4-tiroxina totala =8,77(4,5-12,5),
T3-triiodtironina total =117 ,00(84-172),
cortizol =9,7(5-25),
ACTH =6,9(

Raspunsuri (1)

Dr. Georgescu Cristian

acum 13 ani

buna seara,

din cate observ din analizele tiroidiene, acestea sunt normale, chiar daca TSH este mai mare decat normalul cu 0,1.
cat despre nodulii tiroidieni, nu ati scris absolut nimic despre ei, cum ar fi: cand au fost detectati, cum au fost detectati si ce analize s-au mai facut (banuiesc ca ati aflat de ei de la un medic endocrinolog si ati facut cateva investigatii....daca nu, ar trebui sa faceti acest lucru, deoarece uneori, anumite afectiuni chiar daca nu dor, pot fi periculoase)
totusi ar trebui sa stiti ca majoritatea nodulilor tiroidieni sunt benigni, si daca nu aveti nici o simptomatologie din partea lor, ar trebui lasati in pace, dar monitorizati anual.
pentru mai multe detalii va puteti uita tot pe acest site la aceasta adresa: //sfatulmedicului.ro/Afectiunile-tiroidei/nodulii-tiroidieni_880

va urez o seara buna