tiroida

Dezechilibrele hormonale

Postata de boboray cu 13 ani in urma.

In urma analizelor facute am depistat ca am ceva probleme la glanda tiroida si anume TSH este 16,7083 u/ml si anticorpi anti TPO 756,6 IU/ml, Colesterolul total 256 mg/100ml. Imi poate spune cineva ce inseamna acesti anticorpi si daca este posibil sa am cancer. Doctorita la care trebuie sa merg mi-a acceptat o programare abia peste 3 saptamani.
Va rog astept un raspuns.
Multumesc

Raspunsuri (4)

Andrei

acum 13 ani

Fara legatura cu cancerul. Ai o Tiroidita autoimuna (Hashimoto) cu hipotiroidie, o afectiune endocrinologica frecventa, in special la sexul feminin. Colesterolul mare poate fi generat de un deficit de hormoni tiroidieni.
In concluzie afectiunea este una banala si benigna; tratamentul se face cu hormoni tiroidieni (levotiroxina). Nu se intampla nimic 3 saptamani.

Succes

boboray

acum 13 ani

Va multumesc din suflet pentru raspuns.

Costi

acum 10 ani

Cam de 2 luni am slabit de la 72/71 kg la 58 am fost la medic care ma trimis la floreasca la cardiologie unde pulsusl a iesit 130 (constant ) tahicardie (parca asaa se numea ) dar in rest inima arata bine ( inima buna asta am primit raspuns de la medic ) . A doua trimitere este la Pahon la endocrinologie unde o s fiu internat 4 zile pt investigatii ( spitalul arata groasnic) . Sunt foarte speriat sa nu fie ceva grav . Nu a aparut nimic la gat nu se observa nimic . Poate fii ceva grav ?

Elena

acum 9 ani

De curand m-am gandit sa imi fac niste analize la tiroida deoarece aveam o stare de lesin si oboseala exagerata fara motiv. Analizele la TSH sunt 6.5496 si la TPO sunt 283.86.Cine poate sa imi spuna daca este ceva grav? La ce medic ar trebui sa merg? Ce tratament ar trebui sa urmez dar nu vreau sa ma ingras.....